.

Stanislav Chládek: ALEUTSKÉ OSTROVY - fotografie (říjen-listopad 2012)

Poutavou přednášku, věnovanou dávným obyvatelům Aleutského souostroví poblíž Aljašky, jehož průzkumu se systematicky věnuje od r. 2001, uskutečnil v sále kláštera na Skalce v rámci vernisáže výstavy svých fotografií Dr. Stanislav Chládek. Na šesti desítkách velkoformátových snímků představuje tento vědec, sportovec a fotograf přírodní krásy vzdálených ostrovů i rituální předměty jejich dávných obyvatel, lovců velryb, které používali ke svým obřadům.

Věk, jak se zdá, není pro tohoto dobrodruha (rodáka z Hrotovic u Třebíče, kde se v r. 1937 narodil) při jeho cestách žádným limitem. (Návštěvy Aleutského souostroví jsou skutečně fyzicky náročné, protože na většinu míst je možno se dostat pouze na mořském kajaku a počasí je zde velmi drsné a nepředvídatelné.) Kromě Aleut jezdí Stanislav Chládek pravidelně také do Střední Ameriky, kde mapuje mayské rituální jeskyně (o výsledcích bádání v této oblasti nedávno vydal knihu). Od r. 1969 žije střídavě v Michiganu a Coloradu, odkud se vydává na své výpravy.

Výstavu je možno zhlédnout do neděle 4. listopadu - v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin, ve všední dny úterý-pátek od 13 do 17 hodin. Dobrovolné vstupné bude věnováno na opravu barokního areálu Skalka.

JB

Album info

Popular tags

Random image